Amerika’da emekli başkanlara verilen “Milli Güvenlik Brfingi”nin “milli güvenlik riski” oluşturma ihtimali

https://bit.ly/3twA02p

Amerika’da emekli başkanlara verilen “Milli Güvenlik Brfingi”nin “milli güvenlik riski” oluşturma ihtimali

https://bit.ly/3twA02p
  • Trump’ın Obama’ya yapmak istediği ama başaramadığını Biden Trump’a yaptı.
  • Amerika’da “Emekli  Başkana Ulusal Güvenlik Brifingi verilmesinin engellemesi“ geleneği ilk kez Trump tarafından sekteye uğratılmak istenmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde eski başkanlar ile seçilmiş, fakat henüz göreve henüz başlamamış başkanlar tıpkı görevdeki başkanlar gibi resmi yetkililerden milli güvenlik brifingleri alarak ülke güvenliğini ilgilendiren çok gizli konular hakkında bilgi sahibi olurlar.

2016 yılı başkanlık seçimleri öncesinde, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını belirlemek için yaptığı ön seçimlerde Donald Trump fırtınalar estirmeye başladığında bile onu ciddiye almayanların başında dönemin başkanı Barak Obama geliyordu. Dünyanın süper gücü olan ABD’nin başkanlığına seçilecek kişinin, Cumhuriyetçi veya Demokrat olsun, uluslararası ilişkileri bilmesi gereken birisi olması gerektiğine olan inancın bayrak taşıyıcısı elitistler gibi Obama da, “arzulanan bu özelliklere sahip” Demokrat Parti’nin adayı Hilary Clinton’ın seçimleri alacağından emindi.

Trump’ın magazin kişiliğine vurgu yaparak onun uluslararası ilişkilerden anladığı şeyi de magazinleştiren Obama, Trump için şu cümleleri sarfetmişti. “Yıllarca dünyanın dört bir yanından liderlerle görüştü: İsveç Güzeli, Arjantin Güzeli, Azerbaycan Güzeli…”.

Amerika’nın sınırlarının ötesine bakıp sadece ABD ordusunun operasyonel gücüyle pekiştirilen uluslararası ilişkileri başkanlık için önceleyen ve ABD’de kendini yeniden üretmiş popülist dalgayı göremeyenlerden birisi de Harvard mezunu Obama’ydı. Kaldı ki Trump’a güzellik kraliçeleri ile ilişkileri üzerinden laf atmaya çalışırken, Trump’ın katıldığı TV şovalarında eski bir model olan eşine yönelik ağır ithamlar içeren şakalara bile güldüğünü unutan kişi de yine Obama’ydı.

Image result for obama trump Obama, 2016 yılında seçilemeyeceğine kesin gözülyle baktığı ve başkanlığa “uygun” bulmadığı Donald Trump’ın seçimi kazanmasından sonra, henüz başkanlık koltuğuna oturmadan milli güvenlik brifingleri almaya başlamasına onay verdiğinde, Trump’ı “güvenlik brifinglerinin ayrıntılarını ifşa etmemesi“ konusunda uyarmayı da ihmal etmemişti.

“Bir pizza şirketi aracılığıyla buluşan Obama ve Bill Clinton’ın pedofili suçu işlediği“ gibi karanlık web’de dolaşan bilgileri içeren ”Pizza Gate”e inanan devasa bir kitlenin kahramanı olan, ”üniversite sınavında kendisinin yerine başkasını sokmuş” zengin ve  ”şımarık” Trump, Küba’ya tarihi ziyaret gerçekleştiren, İran ile nükleer anlaşma yapan, Nobel Barış Ödülü sahibi, fakir bir aileden gelen Obama’nın partisinin desteklediği Hilary Clinton’u mağlup ederek ABD başkanı oldu. Bu süreçlerde ne Trump Obama’nın ‘Hussein’ olan adını unuttu, ne de Obama Trump’ın başkan seçilebilmiş olmasını.

Pek çok cumhuriyetçinin bile seçimleri kazanmasına şaşırdığı Trump, Beyaz Saray’a kendi kadrosunu yerleştirmeye çalışırken, oval ofisin bazı mahrem sırları Obama’ya yakın olduğu iddia edilen kişiler tarafından başına sızdırılmaya başlandı. Bunlardan birisi de, Trump’ın 2016 yılındaki seçim sürecinde, İŞİD’in kurucusu olduğunun iddia ettiği Obaman’nın görevi bıraktıktan sonra artık milli güvenlik konuları hakkında brifingler almasının engelleneceği haberiydi. Fakat Trump, kendisi hakkındaki tüm olumsuz haberleri ‘fake news’ (yalan haber) diye tanımlayarak görmezden geldiği gibi bu haberi de yalanladı. Fakat bu Trump’ın böyle bir şeyi zamanında aklından geçirmediği hatta planlamadığı anlamına da gelmiyor.

Obama’nın İŞİDİ’in kurucusu olduğu iddiası seçim meydanlarında üretilmiş gerçek-ötesi ve bol alıcılı söylem olduğu apaçık ortadayken, Rusya’nın 2016 Başkanlık seçimlerine Trump lehine müdahalelerde bulunduğu neredeyse kesinleşmiş bir gerçek. O Rusya ki milli güvenlik brifinglerinin ana konularından birisi.

Herkes,  “Artık Oval Ofis’te Obama’nın Başkan Yardımcısı ve yakın arkadaşı, kıdemli senatör ve uluslarası ilişkiler konusunda tecrübe sahibi Joe Biden olduğuna göre, Trump’ın Obama’ya yapmak istediği, ‘Emekli Başkana Ulusal Güvenlik Brifingi verilmesinin engellemesi’ girişimi Biden tarafından, ‘seçimleri kazanmasına Rusya tarafıdan yardım edilmiş’ Trump’a uygulanabilir mi?” diye düşünürken Biden açık açık Trump’a bu brifinglerin verilmemesi gerektiğini söyledi.  ABD’nin “Ahlaki liderliğini yeniden tesis etmek’ için yola çıkan Biden’in böyle bir karar alacağını düşünmek pek akılcı gelmiyordu çoğu insana. Fakat Trump’ın arkasında bıraktığı Amerika ile Obama’dan arta kalan Amerika arasındaki fark Joe Biden’ı bir fikir değişikliğine zorlamış olacak ki Biden böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

nod-intv-bugged-v2.jpg

Twitter’da 89 Milyon twitter takipçisi ile sürekli gündem oluşturmayı başaran Trump’ın sesi sosyal medya platformları tarafından kısılmış olsa da, nerede, ne zaman ve hangi gizli bilgiyi ifşa edeceğini kimsenin tahmin bile edemediği Trump, emekli başkan olmaktan sıkılıp sonra tekrar eski hayatına, şov dünyasına dönerse, bu bilgileri şovunun bir parçası yapma ihtimalini de yok saymamak gerekir. Böyle bir durumda Trump’a bu brifinglerin verilmesinin durdurulmasını, Trump’ın popülaritesinin ekmeğini uzun süre daha yemeye aday olan Cumhuriyetçi Parti bile destekleyebilir. Önümüzdeki günlerde Trump’ın hala milli güvenlik brifingleri alıp almayacağına hep birlikte şahit olacağız.

NOT : ABD Başkanları görev süreleri bittiğinde dilediği zaman ulusal güvenlik bilgilendirmesi alabilirler. Trump bu bilgilendirmeleri mutlaka isteyecek, hatta şimdilik ulaşamadığı milyonlarca sosyal medya takipçisi ile fikirlerini özgürce paylaşacaktır.

Sıra dışı kişiliğe sahip emekli başkan Trump’ın bazı kısıtlamalara uyması da gerekecek. Başkanlık süresinde olduğu gibi emeklilik günlerinde de onlarca Gizli Servis dedektifleri attığı her adımda emekli başkanı takip edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir